آموزشی

انواع نویز در آیفون تصویری

نویز

نویز یک سری آشفتگی بر روی سیگنالهای مفید است که موجب مبهم شدن سیگنال اصلی میشود. نویز در آیفون تصویری را با توجه به تاثیراتی که بر روی تصویر میگذارد، میتوان به چند دسته کلی تقسیم کرد:

انواع نویز رایج در آیفون تصویری

نویز الکترونیکی: وجود نقاط ریز در تصویر، که در حالت شدیدتر به حالت برفکی است. این نوع نویز در آیفون تصویری به خاطر کم بودن یا نامناسب بودن نور محیط بوجود می آید.

نویز اتصالی: این نوع نویز از تغییر ضریب هدایت در اثر اتصال نامناسب در سربندی اتصالات بوجود می آید، که بیشتر به شکل پرش یا قطع و وصل تصویر ظاهر میشود.

نویز حرارتی: این نویز در زمستان و هوای بسیار سرد در قسمتهایی از تصویر که کابل حامل جریان برق وجود دارد، موجب ایجاد خطای دید و لغزش و موج در قسمت اطراف کابل ( بیشتر بالای کابل ) موجود در تصویر میشود. مصداق عینی این نوع خطا، دیدن سطح آسفالت جاده در تابستان و هوای داغ میباشد.

نویز الکترومغناطیسی: این نوع نویز معمولا خود را به صورت خطوط یا موج در تصویر نشان میدهند و گاهی به علت تغییراتی که در ماهیت منبع نویز صورت میگیرد، این امواج در طول صفحه نمایش حرکت میکنند ( مثل نویز زمان حرکت آسانسور بر روی دربازکن تصویری ) . این نوع نویزها به دلیل تاثیرهای امواج الکترومغناطیسی بر روی دوربین، کابل آیفون تصویری یا تجهیزات آیفون تصویری، افت شدید سیگنالهای مفید را در طول انتقال بوجود می آورند.

نویز پروانه ای جزو نویزهای الکترومغناطیسی است، که برای اولین بار در سال 2009 میلادی در یک مجتمع 204 واحدی که شامل 3 بلوک 68 واحدی بود، مشاهده شد. که موجب ایجاد نویز و اختلال در صدا و تصویر آیفون تصویری در 68 واحد میشد. منبع نویز در پروژه مذکور یک آداپتور معیوب سیستم آنتن مرکزی در اتاقک آسانسور بود که نویز حاصل دقیقا مثل صدای یک پروانه لنگردار از آیفون تصویری شنیده میشد. و در لحظه ای که LED  آداپتور روشن و خازن تخلیه میشد ، شدت نویز به حداکثر میرسید و همچنان این سیکل تداوم داشت. که با خارج کردن آداپتور معیوب، نویز سیستم آیفون تصویری نیز حذف شد.

پیدا کردن منبع نویز یا علت نویز اولین قدم برای حذف نویز در آیفون یا به حداقل رساندن آن میباشد. در مطلب بعدی چند راه حل و ترفند برای کم کردن و به حداقل رساندن نویز دربازکن تصویری تقدیم حضور شما عزیزان میگردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *